Belleperuk internet alışveriş sitesine hoş geldiniz! 

Tüketici Hakları – Cayma – İptal İade Koşulları

GENEL:

1- Kullanmakta olduğunuz "www.belleperuk.com" sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

2- Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir.

3- Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri alıcılar tarafından ödenecektir. 120 TL'nin üzerinde olan sipariş bedelleri için kargo masrafı almama inisiyatifi Oleada E-ticaret İthalat İhracat Pazarlama Ltd Şirketindedir. Bu bilgi size şeffaf olarak aktarılır ve sipariş aşamasında görülebilir. Kargo şirketleri tarafından alınan "kapıda ödeme hizmet bedeli" sepet tutarına bakılmaksızın müşteri sorumluluğundadır.

4- Satın alınan her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi aşmamak kaydı ile alıcının gösterdiği adresteki kişi ve/veya kuruluşa teslim edilir. Bu süre içinde ürün teslim edilmez ise, Alıcılar sözleşmeyi sona erdirebilir.

5- Satın alınan ürün, eksiksiz ve siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgesi gibi belgelerle teslim edilmek zorundadır.

6- Satın alınan ürünün satılmasının imkânsızlaşması durumunda, satıcı bu durumu öğrendiğinden itibaren 3 gün içinde yazılı olarak alıcıya bu durumu bildirmek zorundadır. 14 gün içinde de toplam bedel Alıcı’ya iade edilmek zorundadır. 

Satın Alınan Ürün Bedeli Ödenmez İse:

7- Alıcı, satın aldığı ürün bedelini ödemez veya banka kayıtlarında iptal ederse, Satıcının ürünü teslim yükümlülüğü sona erer. 

Kredi Kartının Yetkisiz Kullanımı İle Yapılan Alışverişler

8- Ürün teslim edildikten sonra, alıcının ödeme yaptığı kredi kartının yetkisiz kişiler tarafından haksız olarak kullanıldığı tespit edilirse ve satılan ürün bedeli ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından Satıcı'ya ödenmez ise, Alıcı, sözleşme konusu ürünü 3 gün içerisinde SATICI'nın anlaşmalı olduğu bir kargo şirketi vasıtasıyla ve nakliye gideri SATICI’ya ait olacak şekilde SATICI’ya iade etmek zorundadır. 

Öngörülmeyen Sebeplerle Ürün Süresinde Teslim Edilemez İse:

9- Satıcı’nın öngöremeyeceği mücbir sebepler ya da olağanüstü durumlar oluşursa ve ürün süresinde teslim edilemez ise, durum Alıcı’ya bildirilir. Alıcı, siparişin iptalini, ürünün benzeri ile değiştirilmesini veya engel ortadan kalkana dek teslimatın ertelenmesini talep edebilir. Alıcı siparişi iptal ederse; ödemeyi nakit ile yapmış ise iptalinden itibaren 14 gün içinde kendisine nakden bu ücret ödenir. Alıcı, ödemeyi kredi kartı ile yapmış ise ve iptal ederse, bu iptalden itibaren yine 14 gün içinde ürün bedeli bankaya iade edilir, ancak bankanın alıcının hesabına 1 hafta içerisinde aktarması olasıdır.

Alıcının Ürünü Kontrol Etme Yükümlüğü

10- Alıcı, sözleşme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek; ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı mal/hizmeti kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan mal/hizmetin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. ALICI, Teslimden sonra mal/hizmeti özenle korunmak zorundadır. Cayma hakkı kullanılacaksa mal/hizmet kullanılmamalıdır. Ürünle birlikte varsa tüm numune/tanıtım/pazarlama materyalleri de iade edilmelidir. 

Cayma Hakkı:

11- ALICI; satın aldığı ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bildirmek şartıyla hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir.

Lütfen ürünü iade etmeden önce iade şartlarını okuyun.
 

11.1 İade Şartları

- İade etmek istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında, hasarsız, etiketleri çıkarılmamış ve kullanılmamış olarak güvenli bir şekilde paketleyip göndermeniz gerekir. Ürünün kargoda hasar görmemesi adına özen göstermenizi rica ederiz.

- Kırılabilecek hassas ürünlerin iade gönderiminde ürünlerin size gönderildiği şekilde koruma materyallerini (balonlu naylon, kutu, koli) koruyarak aynı şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kargoda oluşacak hasar sorumluluğu size aittir.

- Hijyen hassasiyeti ürünlerin iade edilebilmesi için ürünlerin kullanılmamış olması, koruma bantlarının ve etiketlerinin çıkarılmamış olması gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin hiç bir şartta açılmamış ve kullanılmamış olması gerekir.

- Ürününüzün iade koşullarına uygunluğu tarafımızca kontrol edildikten sonra iade işleminin durumu size e-posta ile iletilir. E-postanıza gönderilen onay bildiriminden itibaren 3-5 iş günü içinde tutar alışveriş yaptığınız kredi/banka kartınıza ya da hesabınıza geri ödenir. (Kapıda ödeme ile alınan siparişlerin iadesinde, "kapıda ödeme hizmet bedeli" iadesi yapılmamaktadır. )

- Ürünün iade koşullarına uygun olmaması durumunda; ilgili ürün adresinize kargo ile ücretsiz olarak geri gönderilir.

Eğer ürününüz yukarıdaki koşullara uyuyor ancak 14 gün iade süresini geçtiyseniz, bizi arayarak yine iade talep edebilirsiniz. Bu durumda iade alınıp alınmayacağı BELLEPERUK'un inisiyatifindedir.14 günü geçen iade durumlarında, iade edilecek ürünün kargo bedeli müşteriye aittir. İadeniz onaylanırsa, isteğiniz doğrultusunda benzer fiyattaki bir ürün ile değişim yapabilir ya da iade bedelinin tamamını puan/indirim kuponu olarak alabilirsiniz.14 günü geçen iade durumlarında iadeniz kabul edilse bile, para iadesi yapılamaz. Yukarıdaki şartlar sağlandığı takdirde ancak ürün değişimi ya da ilgili bedel karşılığında indirim kuponu/puanı verilir. İptal ve iade işlemleri için haftanın 5 günü saat 09.30 - 17.30 çalışma saatleri arasında soru@belleperuk.com e-posta adresinden bize yazabilir,  bizi arayabilirsiniz. Siparişlerinizle ilgili sorularınızda daha hızlı aksiyon alınabilmesi için mutlaka sipariş numaranızı ve bilgilerinizi hazır bulundurmanızı rica edilir.

İade ya da değişim işlemleri sadece sipariş sahibi tarafından alınabilir. Vekaleten herhangi bir yakını, tanıdığı, akrabası, ailesi sipariş sahibi adına istekte bulunamaz.

Belleperuk iptal ya da iade işlemleri için, sadece sipariş sahibinin kayıtlı e-posta adresi ya da telefonundan gelen talepleri esas alır.

Ücretsiz İade Koşulları:

- Eğer siparişiniz 100 TL ve üzeri tutarda ise ve tamamını iade ediyorsanız, iade işleminiz ücretsiz şekilde gerçekleştirilir.

- Eğer siparişiniz 100 TL ve altında ise, iade kargo ücreti sizden alınmaktadır.

- Eğer birden çok ürün aldıysanız ve içlerinden sadece bir ya da birkaç tanesini iade edecekseniz: İade etmeyeceğiniz ürünlerin toplamının 100 TL ve üzeri olması durumunda ücretsiz iade yapabilirsiniz.

- Eğer birden çok ürün aldıysanız ve içlerinden sadece bir ya da birkaç tanesini iade edecekseniz: İade etmeyeceğiniz ürünlerin 100 TL ve altı olması durumunda iade kargo ücreti sizden alınmaktadır.

- Üretim hatası ya da kargodan kaynaklı hasar problemleri dışında, ücretsiz iade koşulları esas alınır.

- Malın Belleperuk tarafından kargoya verilmesinden sonra ve fakat sipariş sahibi tarafından teslim alınmasından önce sipariş sahibi tarafından yapılan sipariş iptallerinde kargo bedelinden sipariş sahibi sorumludur.

Kapıda ödeme siparişlerinin iptali durumunda, kargo şirketinin yukarıda belirtilen "kapıda ödeme hizmet ücreti" tarafınıza iade edilmez.

Kapıda ödeme siparişlerinde, sipariş sahibi ürünün ancak taahhüt ettiği bedelini ödedikten sonra "iptal ve iade şartları" çerçevesinde iade ya da değişim talebinde bulunabilir.


12- SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Firma Ünvanı: Oleada E-Ticaret Ithalat Ihracat Pazarlama Ltd. Şti.
Adres: Kavaklı mah Havadar Sk. No:7 Beylikdüzü, İstanbul
Eposta: soru@belleperuk.com
Telefon: 905314971910
Mersis No: 0641 065 550 700 001

CAYMA HAKKININ SÜRESİ:

13- Alıcı, satın aldığı eğer bir hizmet ise, bu 14 günlük süre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. İmzalandığı süre, alıcının siparişini teslim aldığı günden itibaren başlar.

Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde cayma hakkı kullanılamaz.

14- Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar ile ilgili hüküm madde 11.1'de belirtilmiştir.

15- Cayma hakkının kullanılması için 14 (on dört) günlük süre içinde SATICI' ya iadeli taahhütlü posta, faks veya eposta ile yazılı bildirimde bulunulması ve ürünün işbu sözleşmede düzenlenen "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır.

CAYMA HAKKININ KULLANIMI:

16- 3. kişiye veya ALICI’ ya teslim edilen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır. Oleada e-ticaret İthalat İhracat elektronik fatura mükellefidir.

17- İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, numuneler, tanıtım/pazarlama materyalleri, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürünün iade sürecinde müşteriye gönderildiği şekilde paketlenip hasarsız iadesi beklenir. Eğer ürün kargoda hasar görmüş ise, bunun sorumluluğu müşteriye aittir. Bu durumda müşteriye iade talebi reddi e-posta üzerinden yazılı olarak iletilir ve ürün müşteriye ücretsiz olarak yollanır. İade talebi reddedilen durumlarda Oleada E-ticaret İthalat İthalat herhangi bir ücret iadesi yapmakla yükümlü değildir. Oleada E-ticaret İthalat İhracat iade koşullarına uymayan bir ürünü asla kabul etmez.

İade Koşulları:

18- SATICI, cayma bildiriminin kendisine ulaşmasından itibaren en geç 10 günlük süre içerisinde toplam bedeli ve ALICI’yı borç altına sokan belgeleri ALICI’ ya iade etmek ve 20 günlük süre içerisinde malı iade almakla yükümlüdür. İade kargo hükümleri madde 11.1'de belirtilmiştir.

19- ALICI’ nın kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkânsızlaşırsa ALICI kusuru oranında SATICI’nın zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür. Hijyen hassasiyeti bulunan tıraş makinesi, jilet, tıraş fırçası, yaprak jilet gibi ürünlerin iade edilebilmesi için ürünlerin kullanılmamış olması, koruma bantlarının ve etiketlerinin çıkarılmamış olması gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin hiç bir şartta açılmamış ve kullanılmamış olması gerekir.

20- Cayma hakkının kullanılması nedeniyle SATICI tarafından düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.

21- Cayma hakkının kullanılmasıyla, alıcının önceden elde ettiği ayrıcalıklar geri alınabilir. 

Cayma Hakkı Kullanılmayacak Ürünler: 

22- ALICI’nın isteği veya açıkça kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ve geri gönderilmeye müsait olmayan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar, ALICI’ya teslim edilmesinin ardından ALICI tarafından ambalajı açıldığı takdirde iade edilmesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler, teslim edildikten sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan ürünler, Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlara ilişkin mallar, ambalajının ALICI tarafından açılmış olması halinde iadesi Yönetmelik gereği mümkün değildir. Ayrıca Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin cayma hakkının kullanılması da Yönetmelik gereği mümkün değildir.

23- Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri iade edilebilmesi için ambalajlarının açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları gerekir.

24- Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri "iade edilmesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler" kapsamına girdiğinden ambalajlarının ALICI tarafından açılmış olması halinde iadesi yönetmelik gereği mümkün değildir.

25- Firma yetkilisinin önermediği şekilde herhangi bir amaç için kimyasalla muhatap edilmiş ürünlerin iadesi mümkün olmamakla birlikte, garanti kapsamı dışına çıkar. Oleada E-ticaret İthalat İhracat, ürün incelemesi sırasında bunu tespit ederse, alıcının cayma hakkı koşulsuz olarak geçersiz sayılır.

Temerrüt Hali ve Hukuki Sonuçlar

26- ALICI, ödeme işlemlerini kredi kartı ile yaptığı durumda temerrüde düştüğü takdirde, bu durum ALICI ile SATICI arasındaki akdi değiştirmez. ALICI, kart sahibi banka ile arasındaki kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyeceğini ve bankaya karşı sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir ve her koşulda ALICI’nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’nın uğradığı zarar ve ziyanını ödeyeceğini kabul eder. 

Uyuşmazlıkların Çözümü

27- Oleada E-Ticaret Ithalat Ihracat Pazarlama Ltd. Şti. tarafından işletilen "www.belleperuk.com" isimli bu site üzerinden elektronik ortamda verilen siparişlerle ilgili uyuşmazlıkların çözümünde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ISTANBUL mahkemeleri ve İCRA DAİRELERİ yetkilidir.

28-
 Parasal sınıra ilişkin bilgiler aşağıdadır:20/12/2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere:
a) İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası, olarak tespit edilmiştir. İşbu Sözleşme ticari amaçlarla yapılmaktadır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamadınız mı?

Yardım sayfamıza geçebilirsiniz.
Aradığınız bilgiye hala ulaşmadıysanız hemen bizimle iletişime geçebilirseniz. 

Tel: 905314971910

E-posta: soru@belleperuk.com